Od paru dni docierają do nas niepokojące informacje o obecnym smogu… Niestety z powodu naszych codziennych obowiązków nie możemy na ten czas bezpiecznie zaszyć się w domu i przeczekać, aż wskaźniki zanieczyszczenia powrócą do normy. Na smog i jego konsekwencje jesteśmy narażeni każdego dnia.
W takie krytyczne dni jak te, przesiadamy się z samochodu do komunikacji miejskiej, szukamy pomocy w maskach ochronnych lub gdy nie musimy wychodzić na zewnątrz – pozostajemy w domu. Czy są to jedyne możliwości, aby sobie w tej sytuacji pomóc? Absolutnie nie! Zwiększając spożycie pewnych substancji-produktów możemy walczyć ze smogiem od środka naszego organizmu!
Naturalne bariery organizmu przed zanieczyszczeniami, np. smog
Organizm ludzki posiadawiele, naturalnych barier ochronnych przed działaniem niekorzystnych, szkodliwych substancji, w tym również przed związkami znajdującymi się w smogu. Jest to między innymi: bariera antyoksydacyjna.
W prawidłowo funkcjonującym organizmie pozostaje równowaga pomiędzy substancjami budującymi naszą barierę antyoksydacyjną (niektóre białka, enzymy, antyoksydanty, np. glutation, witamina E, C) a czynnikami wpływającymi na niszczenie tej bariery (np. reaktywne formy tlenu, promieniowanie UV, pyły, metale ciężkie).
Gdy w środowisku, w którym przebywamy jest zbyt duża ilość zanieczyszczeń, nasza bariera może okazać się zbyt słaba i zaczyna działać nieprawidłowo.
Może spowodować to zwiększenie ryzyka pojawienia się niekorzystnych objawów (np. nasilony kaszel, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, ból głowy) bądź mogą rozwinąć się groźne choróby (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, nowotwory).
Dzieje się tak z powodu powstania bardzo groźnego stresu oksydacyjnego, który powoduje niszczenie naszych komórek poprzez uszkodzenia białek, błon komórkowych czy materiału genetycznego (DNA).
W takich sytuacjach należy jak najszybciej wspomóc naszą naturalną barierę ochronną! Największą pomoc stanowią antyoksydanty!
Źródła pokarmowe cennych antyoksydantów wspomagających barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
Poniżej przedstawiam główne źródła pokarmowe cennych przeciwutleniaczy:
Witamina C!
Źródła witaminy C:
- Czarna porzeczka
- Pomidory
- Dzika róża
- Kiwi
- Czerwona papryka (3 razy więcej wit. C niż w cytrynie)
- Truskawki
- Kapusta
- Cytryna, pomarańcze
- Jarmuż, szpinak
- Acerola (najbogatsze źródło wit. C)
- Brokuły, brukselka
Witamina E i kwasy omega 3
Źródła witaminy E i kwasów tłuszczowych omega 3:
- Awokado
- Ryby, owoce morza
- Orzechy i migdały
- Pestki słonecznika, dyni
- Siemię lniane (zwłaszcza złociste)
- Oleje roślinne (olej lniany, rzepakowy)
- Ryby, krewetki
Witaminy z grupy B zwłaszcza witaminy B6i B12
Źródła witamin z grupy B:
- Kasza gryczana
- Jaja
- Ziemniaki
- Chude kawałki mięsa
- Papryka czerwona
- Sery
- Drożdże piwowarskie
- Mleko
- Orzechy
- Ryby, owoce morza
- Rośliny strączkowe
- Jaja
Brokuły!
Brokuły, dzięki zawartości substancji o nazwie sulforafan, mają silne działanie przeciwnowotworowe. Substancja ta blokuje powstawanie mutacji nowotworowych DNA i ułatwia likwidację powstałych wcześniej komórek nowotworowych.
W badaniach zauważono, że suplementacja sulforafanem z brokułów zmniejszyła odpowiedź alergiczną na cząstki gazów spalinowych.
Podsumowanie
Kochani, pamiętajcie o wszystkich formach ochrony przed smogiem! Nie bagatelizujcie zagrożenia i unikajcie ekspozycji organizmu na groźne zanieczyszczenia powietrza.
Dodatkowo wspierajcie swoją barierę antyoksydacyjną za pomocą, np. świeżo wyciskanych soków, koktajli oraz zielonej herbaty z imbirem i kurkumą (przepis).
dietetyk kliniczny online
mgr Justyna Krzemińska (Lenda)
Poradnia dietetyczna online Just Food Therapy
Źródła:
- www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18795169
- www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18378616
- www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22514211
- www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19028145
- www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24287881
3 komentarze
Idealny post na najbliższe dni bo niestety wskaźniki są alarmujące. W Poznaniu wystarczy zresztą tylko wyjrzeć przez okno. Na całe szczęście te wszystkie naszpikowane dobrymi substancjami produkty są po prostu smaczne. Kocham brokuły. 🙂
Super! 🙂 Cieszę się, że mogę pomóc 🙂
Dodałbym jeszcze algę chlorella, oczyszcza organizm z toksyn 😉